TUZLAR HAYATIMIZIN OLMAZSA OLMAZI

SOFRA TUZU: Denizden ve Tuz Gölü’ nden elde edilen tuzlardır. Özellikle tansiyon hastaları için pek önerilmez sofra tuzları. Sofra tuzu neredeyse sadece damak tadı için kullanılan tuzlardır.

DOĞAL KAYNAK TUZU: Doğal kaynak tuzu, aslında tuz değildir. Mineraldir. Doğal kaynak tuzu insan vücudunda bulunan 92 mineral ve elementin 84’ünü içinde bulundurur. İnsan vücudu için gerekli olan potasyum, mağnezyum, kalsiyum, manganez, bakır, çinko, selenyum ve iyot gibi hayati önem taşıyan mineralleri içerir.  Vücudun asıl ihtiyaç duyduğu tuzlar, minerallerdir. Vücudumuzun büyük bir çoğunluğu SU ise özellikle hücreler arasındaki iletişimde bu minerallerin yaşamsal önemi vardır. Doğal kaynak tuzlarının sağlığa faydaları bugün uzman doktorlar tarafından da kabul edilmiştir.

Astım, alerji, eklem ağrısı, migren, bronşit, böbrek taşı, …. gibi hastalıklarda iyileştirici etkisi olduğu bilinmektedir. İnsan vücudunun bu dengeli ve doğal minerale çok ihtiyacı vardır.

DOĞAL KAYNAK TUZUNUN KULLANIM ŞEKİLLERİ olarak

Gargara yaparak ağız içi enfeksiyonların önlenmesinde

Doğal kaynak tuzu + limon suyu + su = Migren atağının önlenmesinde

İçilen suyun içine bir miktar konulduğunda zindelik sağlanmasında şeklinde

……………… örnekler verilebilir. Yemeklerde piştikten sonra kullanımı önerilmektedir. Salatalarda, ekmeklerde, unlu mamüllerde, turşularda,… kullanılabilir.

Ülkemiz doğal kaynak tuzlaları yönünden oldukça zengindir. Özellikle Tunceli Pülümür İlçesine bağlı Göneli Köyünde bulunan yeraltı kaynak tuzlaları deniz seviyesinin 1900 m yüksekliğindedir. Etrafı yüksek dağlarla çevrili bu tuzlalarda 400 yıldır tuz üretilmektedir. Bu tuzlalarda tuz kayaları yoktur. Yer altı tatlı suları akış halinde iken mineral kayalarını eriterek yol alırlar. Bu eriyen mineraller tatlı suya karışır ve yeryüzüne eriştiği zaman tuzlu akarlar. Bu akan tuzlu sular tuzlaklarda doğal güneşin etkisi ile kurutulur ve YERALTI DOĞAL KAYNAK TUZU elde edilmiş olur. Yılın en sıcak 3-4 ayında güneş altında elde edilen tuz, dış koşullardan etkilenmez. Rafine edilmemiş, beyazlatılmamış olduğundan kimyasal etkilerden de uzaktırlar. Ağır metal içermezler.

DOĞAL KAYNAK TUZLARI ile KAYA TUZLARI farklıdır.

KAYA TUZU: Yeraltında, mağaralardan çıkarılan kayaç halindeki minerallerdir. Pembemsi, kremsi, beyazımsı,…değişik renklerde olabilir. Kayaçların öğütülmesi ile elde edilir. Beyazlatmak amacıyla kimyasal işlem görebilir. 

                                                                                                                                        Hatice ZEYBEK / Zir. Yük. Müh.